Styl zen w twoich czterech ścianach

Zen, czyli w dosłownym tłumaczeniu z japońskiego „medytacja”, stała się na świecie tak popularna, że doczekała się nawet własnego stylu w dekorowaniu wnętrz. Nie ma tu oczywiście kapliczek buddy czy innych obiektów dalekowschodniego kultu. Są za to minimalistycznie zagospodarowane przestrzenie z dużą ilością wolnego miejsca.

Fototapety z naturą świetnie spisują się w stylu zen

Styl zen, korzystający z pomysłów buddyjskich mnichów zakłada przede wszystkim prostotę i oszczędność kolorystyczną. Jest to swoisty fenomen we współczesnym wzornictwie, często nastawionym na dużą różnorodność barw i dekoracji. Głównym nurtem jest pojednanie się z naturą. Dominuje tutaj biel, beż, brąz, odcienie szarości czy przytłaczająca, niezbyt jasna zieleń. Jako dodatki funkcjonują przede wszystkim kolory ognia: czerwień, pomarańcz, żółć. Do budowy domów i ich dekoracji wykorzystuje się przede wszystkim kamień i drewno.

fototapety zen

Ascetyczne zagospodarowanie wnętrz na dalekim wschodzie dopełniane jest także rozsuwanymi drzwiami prowadzącymi do pięknego ogrodu. Jako, że w Europie ciężko osiągnąć ten efekt, mieszkańcy starego kontynentu korzystają z innych zabiegów dekoracji wnętrza w stylu zen. Najczęściej są to okna na całą ścianę, fototapety do salonu bądź naklejki na drzwi, często prezentujące właśnie ogrody, bądź inne naturalne krajobrazy. Dzięki firmom takim jak http://agoteka.pl/ możemy doskonale wyposażyć mieszkanie, aby było dopasowane do tego właśnie stylu dekoracyjnego.

Niewielkie obrazy dodadzą charakteru i pozwolą nie odchodzić od stylu

Nie powinno się także przesadzać z dodatkami. Jeden, niewielki obraz do salonu, prezentujący dalekowschodnie dekoracje, coś na wzór japońskiej ikebany bądź bonsai wystarczy, aby nadać wnętrzu charakteru, a przy okazji zachować pierwotny zamysł przestronnego mieszkania.

Korzystając ze stylu zen, dzięki jemu minimalizmowi, możemy zaoszczędzić wiele miejsca. Świetnie sprawdzi się on w małych mieszkaniach. Co prawda jego europejska odmiana nie jest tak rygorystyczna jak pierwotna, stosowana przez mnichów, jednak wciąż pozwala cieszyć się przestrzenią.




Comments are Closed